Správná inhalace je základem úspěšné léčby – možnost usnadnění aplikace a zlepšení stavu pacienta
Pro řadu pacientů se jeví užívání inhalátoru jako ne vždy snadná záležitost. Klinické zkušenosti a sledování prokazují, že řada pacientů používá inhalátor nesprávně, přestože jsou opakovaně školeni. To může být významný důvod, proč se jejich stav nelepší - léčivo špatně inhalují a to potom nedosáhne svého cíle v dýchacích cestách.
Rovněž pro některé skupiny pacientů (malé děti, pacienti s omezenými pohybovými či mentálními schopnostmi) je použití samotného inhalátoru zcela nevhodné a odborníci v takových případech doporučují podání léčiva nebulizátorem nebo pomocí inhalačních nástavců. Nebulizátory a inhalační nástavce existují i ve variantách s maskou v několika velikostech podle velikosti obličeje, respektive věku pacienta. Účinností podání léčiva jsou si nebulizátory a inhalační nástavce podobné, ale nástavce jsou levnější a přenositelné.
Inhalační nástavce a nebulizátory totiž umožnují podat léčivo při běžném stylu dýchání (není potřeba hluboký výdech a nádech, zadržování dechu), jak to není možné u samostatných aplikátorů práškových (DPI) či aerosolových (MDI). Některé inhalačních nástavce a masky jsou vybavené píšťalkou, která u jednoho typu pískotem potvrzuje správnou rychlost inhalace a dobré nasazení masky na obličeji, u jiného naopak dojde k pískotu jen při velmi špatné (příliš rychlé) inhalaci.
Mezi nespornou výhodou je u nástavců prokázaná několikanásobně vyšší dostupnost do plic a zároveň nižší zachytávání v dutině ústní, než při podání samotným aplikátorem.
Mezi nevýhody patří velikost, nutnost se o nástavec správně starat, aby si zachoval své parametry a bezpečnost (čistění), což je ale méně náročné, než u nebulizátorů. K vyššímu pocitu bezpečí při pravidelném čištění se nedávno na trhu objevil inhalační nástavec a maska, které mají antimikrobiální vlastnosti díky přítomnosti iontů stříbra v materiálech, ze kterých jsou vyrobené.
Odměnou však může být možnost použití nižší dávky léčiva k dosažení stejného účinku a tak i nižší výskyt nežádoucích účinků díky lepší dostupnosti léčiva do plic.
V současnosti je na českém trhu několik inhalačních nástavců, které jsou zcela nebo částečně hrazené na poukaz od lékaře odpovídající odbornosti (alergolog a klinický imunolog, otorinolaryngolog, praktický lékař pro děti a dorost, pneumolog, praktický lékař) našimi zdravotními pojišťovnami jednou za 2 roky. To je docela omezující, nicméně pro četnější výměnu nebo z důvodu potřeby dalšího nástavce (např. při pobytu u druhého rodiče/babičky/ či zaměstnání), je možné si koupit nástavec bez poukazu přímo v lékárně nebo ve výdejnách zdravotnických potřeb.
Seznam inhalačních nástavců v ČR s možností úhrady je k dispozici v příloze