Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Očkování proti COVID 19 - aktuální informace MZ ČR

Dovolujeme si Vás seznámit s poslední informací Ministerstva zdravotnictví ČR:

Vážené zástupkyně, vážení zástupci pacientských organizací,

po nějaké době se na Vás opět obracím s informacemi ohledně covid-19:

1. Posilovací dávka

Osobám s vysokým rizikem nákazy nebo závažného průběhu nemoci covid-19 a osobám starším 60 let je možné od dnešního dne podat posilovací dávku již po 5 měsících od dokončení základního očkovacího schématu (= po 2. dávce Comirnaty(Pfizer)/Spikevax(Moderna)/Vaxzevria (AstraZeneca) a po 1. dávce Janssen (Johnson&Johnson)).

Tyto osoby se mohou nechat očkovat u praktického lékaře. Na očkovací místo se mohou přes centrální rezervační systém registrovat pouze osoby starší 60 let a osoby, které se dříve v rámci prioritizace registrovaly prostřednictvím kódu pro osoby s chronickým onemocněním.

Ostatním osobám (mladším 60 let bez vysokého rizika nákazy/závažného průběhu nemoci) je možné v současné době podat posilující dávku až po 6 měsících.

2. Dodatečná dávka

Dodatečnou dávku lze podat již 4 týdny po dokončení základního očkovacího schématu na základě doporučení lékaře velmi ohroženým osobám:

• středně těžká a těžká imunusuprese

• středně těžký nebo těžký primární imunodeficit

• pokročilá nebo neléčená infekce HIV nebo

• stav vyžadující imunosupresivní terapii

3. Monoklonální protilátky

Monoklonální protilátky je možné podat osobám s vysokým rizikem progrese do závažné formy onemocnění covid-19/hospitalizace, které se nakazily covid-19 nebo byly vystaveny riziku nákazy. Ohledně možnosti léčby monoklonálními protilátkami se informujte neprodleně po pozitivním testu/rizikovém kontaktu u svého lékaře!

4. Očkování pro děti od 5 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky schválila podání očkovací látky Comirnaty (Pfizer/BioNTech) dětem od 5 let. Očekáváme, že první očkovací místa budou mít očkovací látku určenou dětem od 5 do 11 let během vánočních svátků.

Více informací a další články naleznete na stránce: pacientskeorganizace.mzcr.cz. Sdílejte prosím informace se svými členy.

Děkujeme za spolupráci.

S přáním hezkého dne

Mgr. KATEŘINA SLABÁ

Oddělení podpory práv pacientů MZ ČR